„Ruszaj po zdrowie” – Tydzień Promocji Zdrowia

przez aw

„Ruszaj po zdrowie” – pod takim hasłem zorganizowany został w naszej szkole październikowy Tydzień Promocji Zdrowia.

Każdy z nas wie, jak ważna jest aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, dobre samopoczucie. Nie zawsze jednak wykorzystujemy naszą wiedzę w praktyce. Preferujemy odpoczynek na kanapie i niezdrowe przekąski. Aby zmienić złe nawyki we wszystkich klasach, zorganizowano wiele „zdrowotnych przedsięwzięć”.

W klasach I – III uczniowie odkrywali walory smakowe warzyw i owoców. Poznali piramidę zdrowia i dowiedzieli się, jak ważne dla młodego organizmu jest zdrowe jedzenie. Wykonali pomysłowe kukiełki z warzyw  i smaczne sałatki owocowe. W starszych klasach, w ramach programu „Trzymaj formę”, uczniowie omawiali treści związane z odżywianiem, uwzględniając problem głodu na świecie. I choć takie doznania są nam nieznane, warto o tym rozmawiać.

 We wszystkich klasach wychowawcy i nauczyciele przygotowali warsztaty związane z promowaniem zdrowia psychicznego. Przede wszystkim rozmawiano o tworzeniu prawidłowych  relacji w rodzinie i środowisku. Uczniowie zapoznani zostali z technikami pozwalającymi zapobiegać wybuchom agresji i radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Wykonano plakaty – „Sposoby na złe samopoczucie”.

Dla uczniów przygotowano szereg ćwiczeń utrwalających zasady związane z bezpieczeństwem. Wykorzystując metodę dramy dzieci poznały lub przypomniały sobie jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia zdrowia, jak prowadzić rozmowę telefoniczną dzwoniąc na numer alarmowy, jak udzielać pierwszej pomocy.

Na podsumowanie Tygodnia Promocji Zdrowia zorganizowany został „Jesienny rajd”. Uczniowie wszystkich klas przemierzali okolice naszej dzielnicy, przy okazji wyszukując ciekawe okazy przyrodnicze. Powracający z trasy mogli posilić się kiełbaską z grilla oraz zaspokoić pragnienie smaczną i zdrową lemoniadą. Ponadto na boisku szkolnym odbyły się ciekawe zawody, w których  z  dużym zapałem uczestniczyli wszyscy uczniowie.

                                                                                                                               Krystyna Kielar