Wycieczka klas I – III do Zamościa

przez aw

W dniu 4 czerwca 2024r. odbyła się wycieczka uczniów klas I – III do Zamościa. Celem naszej wycieczki było zwiedzenie miasta oraz Zamojskiego ZOO. Swoją przygodę rozpoczęliśmy u podnóża fortyfikacji obronnej, jaką była Twierdza Zamość. 

W drodze na Rynek Wielki mieliśmy okazję przejść przez Bramę Szczebrzeską, jedną z trzech bram wjazdowych do Zamościa. Kierując się w stronę Rynku, widzieliśmy ogromny Pałac Zamojskich i pomnik Zamojskiego. Rynek Wielki zwany „sercem Zamościa” to przepięknie odrestaurowane miejsce z Ratuszem, które zdobią piękne Kamienice Ormiańskie. Uczestników wycieczki zaskoczył fakt, że w Zamościu jest kilka rynków. Między innymi Rynek Solny, Rynek Wodny, jednakże ten najsłynniejszy i najładniejszy nazywa się Rynek Wielki i jest jednym z największych w Europie. Największe wrażenie zrobił Ratusz, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerowaliśmy pod Ratuszem, z którego podobnie jak w Krakowie, wybrzmiewa hejnał, z tą różnicą, że w Zamościu odgrywany jest tylko na trzy strony świata. 

Po zwiedzaniu Zamościa udaliśmy się na pyszny obiad, a następnie z nowymi siłami pojechaliśmy do Zamojskiego ZOO. Tu mieliśmy okazję zobaczyć dużo gatunków zwierząt. Wycieczkę zakończyliśmy pysznymi lodami i zakupieniem pamiątek. Zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Grażyna Wyżykowska