Spotkanie z podróżnikiem

przez adminMK

W dniu 12 kwietnia gościliśmy w naszej szkole  p. Grzegorza Chachurę . W podróżach ceni poznawanie ludzi i muzyki. Od kilkunastu lat jest członkiem grupy Trzask.

        Firma Trzask to zgrany zespół pasjonatów podróży i poznawania świata. Przyświeca im motto:  „Żyj swoimi marzeniami, ale nie prześpij swojego życia.”

       Pan Grzegorz z właściwym sobie humorem i pasją wprowadził nas w fascynujący świat przygody i przyrody. Tym razem celem jego podróży była Amazonia.

Swoją przygodę razem z podróżnikiem rozpoczęliśmy od Manaus, dużego portu położonego 1000 km od wybrzeża, aby potem przenieść się w sam środek Amazonii. Globtroter opowiadał nam o tym: jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w dżungli i jak można tam przetrwać, w jaki sposób żyją Indianie, gdzie można spotkać delfiny rzeczne oraz jak bezpiecznie kąpać się między piraniami.

Dżungla jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych tej części świata. I właśnie w niej nasz podróżnik spędził kilkanaście dni i nocy. Podkreślił, że najpotrzebniejszymi i niezbędnymi rzeczami, które trzeba mieć, są: latarka, spray na komary oraz maczeta, którą przywiózł ze swojej podróży. 

Aby przeżyć w dżungli, niezbędny jest dobry przewodnik. Grupa p. Grzegorza trafiła na człowieka, który tam się urodził i wychował. Podczas wędrówki przez amazońskie lasy przewodnik wielokrotnie przewidywał pogodę po śpiewie tukana. Melodyjne dźwięki tego pięknego ptaka oznaczały zmianę pogody.

Przewodnik ostrzegł podróżników przed wieloma niebezpieczeństwami np. przed małym drzewkiem, które okazało się być naprawdę groźne. Gdy przewodnik naciął pień rośliny, zaczęły po nim biegać trzycentymetrowe mrówki Paraponera Clawata nazywane ,,pociskami‘’ lub ,,mrówkami 24 h‘’ ze względu na czas trwania bólu po ich ugryzieniu. Opowiadał o wielu swoich przygodach m.in. o polowaniu na piranie oraz o zjedzeniu surowych białych larw znajdujących się w pniu drzew.

Nasz podróżnik nie przebywał jednak cały czas w dżungli. Przewodnik zabrał grupę do wioski Indian. Goście zostali mile ugoszczeni przez tubylców, którzy pokazali im swoje zwyczaje np. tradycyjny taniec.

Ciekawym doświadczeniem dla globtroterów było również pływanie z delfinami, które można było pogłaskać i nakarmić. Niestety, tych wyjątkowych zwierząt jest coraz mniej, ponieważ na Amazonce buduje się mosty, a hałas towarzyszący budowie powoduje śmierć tych coraz rzadszych wodnych ssaków.

Dzięki opowieściom pana Grzegorza uczniowie zyskali wiele ciekawych i dotąd nieznanych im informacji o Amazonii i Amazonce. Patrząc na twarze, na których malowało się zaciekawienie i niedowierzanie, mogę uznać, że spotkanie z podróżnikiem było strzałem w dziesiątkę.

Piotr Ledwoń