Tydzień Promocji Zdrowia

przez aw

Tradycyjnie w październiku w naszej szkole uczymy się i bawimy podczas TYGODNIA PROMOCJI ZDROWIA. Celem tego przedsięwzięcia jest zarówno propagowanie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej jak i integracja środowiska szkolnego oraz dobra zabawa. W działania włączyła się cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.

Każdy dzień tygodnia od 4 do 8 października wypełniały różne działania prozdrowotne. Uczniowie analizowali Piramidę żywieniową oraz Talerz zdrowia, oglądali filmiki edukacyjne zwiększając swoją świadomość na temat zdrowego odżywiania i doceniając rolę śniadania w diecie młodego organizmu. Uczniowie klasy II brali udział w konkursie plastycznym pt:

 „Piramida zdrowia”. Podczas wykonywania, a potem degustacji kolorowych, pachnących jesiennych kanapek, wszyscy pamiętali o higienie przyrządzania i spożywania posiłków.

W kolejnym dniu odbywały się spacery po okolicy, zabawy, ćwiczenia gimnastyczne w plenerze, zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu. Gościliśmy w szkole panią instruktorkę FITNES, która przeprowadziła pokazowe zajęcia dla uczniów. Hasło: „Ruch to zdrowie” towarzyszyło zajęciom integracyjnym kl. II i III podczas „bieganego dyktanda” w plenerze. Bardzo miło było nam uczestniczyć w spotkaniu z panem Pawłem – ratownikiem medycznym oraz strażakami OSP Matysówka, którzy przypomnieli  wszystkim  zasady udzielania pierwszej pomocy.

„Żyjemy na zdrowej Ziemi” – takie hasło przewodnie miała  nietypowa lekcja ekologii z panem Mirosławem Ruszałą ze Stowarzyszenia EKOSKOP. Musimy, bowiem pamiętać, że chroniąc środowisko, dbamy o nasze zdrowie. O zdrowiu, w kontekście profilaktyki chorób zakaźnych, opowiadały uczniom zaproszone panie z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Mając na względzie, iż zdrowie fizyczne idzie w parze ze zdrowiem psychicznym – uczniowie wszystkich klas wzięli udział w warsztatach dotyczących zdrowia psychicznego , których tematem była „cyberprzemoc” oraz „ Życie bez nałogów”.

Cieszymy się, że Tydzień Promocji Zdrowia był czasem obfitującym w ciekawe działania, które dostarczyły uczniom wielu pozytywnych wrażeń oraz podniosły ich świadomość na temat prowadzenia zdrowego trybu życia. Szczególnie dziękujemy zaproszonym gościom, którzy poświęcili swój czas, aby razem z nami zadbać o to co najcenniejsze – o ZDROWIE.

Jolanta Węgierek