Śpiewająco uczymy się ratować

przez aw

Już od wielu lat  najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” zainicjowanym przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Program uczy prawidłowego powiadamianie o wypadku, zasad  związanych z udzielaniem  pomocy przedmedycznej, a  przede wszystkim ma na celu kształtowanie właściwych nawyków w sytuacjach zagrożenia życia. Udzielenie pierwszej  pomocy staje się dla dziecka czymś naturalnym, bez obaw wykonuje czynności ratujące ludzkie życie.

Każdego roku Fundacja zaprasza młodych ratowników do udziału w ogólnopolskim konkursie. Tegoroczna III Edycja Konkursu RUR zachęcała do napisania autorskiej piosenki związanej z tematyką udzielania I pomocy. Uczniowie klasy III wraz z wychowawcą przygotowali utwór pt. „Krakowiaczek – ratowniczek”. Piosenka liczyła 9 zwrotek, w których znajdowały się treści mówiące  jak postępować w sytuacjach zagrożenia życia. Skoczna i wesoła  melodia  sprawiła, że wielu słuchaczom piosenka przypadła do gustu. Spodobała się  ona także jurorom i zakwalifikowano ją ( jako 1 z pięciu w województwie podkarpackim) do etapu wojewódzkiego. Odbył się on 1 kwietnia w Strzyżowie, gdzie rywalizowały ze sobą zespoły z 4 szkół Podkarpacia.  Uczestnicy konkursu prezentowali swoje piosenki i zmagali się w konkurencjach sprawnościowych związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Nie udało nam się zakwalifikować do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w Warszawie, ale każdy uczestnik  konkursu zdobył bardzo ważną wiedzę i umiejętności oraz cenną nagrodę. Ponadto przygotowana przez nas piosenka sprawi, że młodsi adepci programu łatwiej zapamiętają treści związane z udzielaniem I pomocy.
 

Krystyna Kielar