PROSTE ZABAWY Z MONETĄ

Na pewno każdy z nas znajdzie w domu monetę lub nawet kilka. Jak się okazuje, są one świetnym narzędziem gier i zabaw zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Powodują uśmiech na naszych twarzach, uruchamiają rywalizację i doskonalą naszą zręczność. Oto kilka propozycji zabaw z monetami, które możecie zrealizować z dziećmi, bez wychodzenia z domu.

  • Monetą do ściany.

To świetna zabawa dla rodziców, których rozbudza rywalizacja. Wystarczy wam moneta, zasady są proste – pstrykaniem palców albo po prostu energicznym ruchem ręki popychacie ją w stronę ściany. Czyja moneta będzie bliżej, ten wygrywa. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie zawodów z kilkunastoma rundami. Dobrze jest też zaznaczyć na podłodze linię startu (taśmą bądź kredą).

  • Zabawa: Orzeł – reszka

Zainspirowana zabawą na w kółko – krzyżyk.
Opis zabawy: Dwóch graczy (lub dwie drużyny) na narysowanej planszy kolejno układają monety 1 zł (żetony lub monety różnego koloru) awersem lub rewersem do góry, wygrywa osoba (drużyna), która ma trzy w jednej linii swoje monety.

  • Gra w pieniądze

Do gry potrzebujemy kilku monet, które rozdzielamy równo pomiędzy wszystkich graczy. Na ziemi (najlepiej na wykładzinie lub na położonej kartce papieru) kładziemy jedną monetę. Gracze stają dookoła monety i starają się w swojej kolejce, tak upuścić monetę, by dotykała monety leżącej już na ziemi. Jeśli moneta upadła obok, pozostaje już na ziemi. Kolejny gracz stara się zdobyć monety, rzucając swoim pieniążkiem. Jeśli upuszczona przez niego moneta dotyka jakiejkolwiek z monet na ziemi, wtedy bierze on te monety. Wygrywa gracz, który zbierze jak najwięcej monet.

  • Dmuchanie pieniążkiem

Do gry potrzebujemy kilka monet (najlepiej 5 groszy). Każdy otrzymuje po jednej monecie, którą kładzie na stole przed sobą. Wyznaczamy tzw. METĘ czyli miejsce do którego będziemy musieli przetransportować swoją monetę za pomocą silnego dmuchania w nią ustami. Wygrywa gracz, który jako pierwszy przetoczy swoją monetę za linię mety.

Oprócz zabaw z użyciem monet, można też nauczyć się wielu ciekawych trików i sztuczek. Przykładowe sztuczki można podejrzeć na kanale youtube.com:

Karolina Wójcik – Paszyńska