CZWARTEK 2.04.2020r.

1. Wysłuchaj wiosennej piosenki ”Kle, kle boćku”  i odpowiedz na pytania:

Witaj boćku kle, kle

Witaj nam bocianie.

Łąka ci szykuje,

łąka ci szykuje

żabki na śniadanie. (2x)

Kle, kle boćku kle, kle.

Usiądź na stodole.

Chłopcy ci zrobili,

chłopcy ci zrobili

gniazdo w starym kole. (2x)

Kle, kle boćku kle, kle.

Witamy cię radzi.

Gdy zza morza wrócisz,

gdy zza morza wrócisz

wiosnę nam prowadzisz. (2x)

– O jakim ptaku była mowa w piosence?

– Co łąka szykuje bocianowi na śniadanie?

– Kto zrobił bocianom gniazdo?

– Skąd wrócił bocian?

2. Porozmawiajcie o wiosennych powrotach ptaków.

 Obejrzyjcie obrazki wybranych ptaków, które powróciły do nas wczesną wiosną do Polski – skowronka, bociana, czajki, wilgi, jaskółki i szpaka. Razem z rodzicami omówcie  ich wygląd – różnice i podobieństwa.

3. Spróbujcie rozwiązać zagadki i wskazać odpowiedniego ptaka na zdjęciu.

Pióra biało-czarne,
buciki czerwone;
uciekają przed nim żabki,
bardzo przestraszone. (bocian)

Wiosną do nas przyleciała
ta ptaszyna czarna, mała.
Murować się nie uczyła,
ale gniazdko ulepiła. (jaskółka)

Śpiewa wysoko
piosenki do słonka,
głos ma podobny
do drżenia dzwonka. (skowronek)

4. Wykonajcie zadanie  w karcie pracy na str. 64

5. Posłuchajcie opowiadania ”Gdzie budować gniazdo?” Hanny Zdzitowieckiej

– Nie ma to jak głęboka dziupla! Trudno o lepsze i bezpieczniejsze mieszkanie dla dzieci – powiedział dzięcioł.

– Kto to widział, żeby chować dzieci w mroku, bez odrobiny słońca – oburzył się skowronek. – O, nie! Gniazdko powinno być usłane na ziemi, w bruździe, pomiędzy zielonym, młodym zbożem. Tu dzieci znajdą od razu pożywienie, tu skryją się w gąszczu…

– Gniazdo nie może być zrobione z kilku trawek. Powinno być ulepione porządnie z gliny, pod okapem, żeby deszcz dzieci nie zmoczył. O, na przykład nad wrotami stajni czy obory – świergotała jaskółka.

– Sit, sit – powiedział cichutko remiz. – Nie zgadzam się z wami. Gniazdko w dziupli? Na ziemi? Z twardej gliny i przylepione na ścianie? O, nie! Spójrzcie na moje gniazdko utkane z najdelikatniejszych puchów i zawieszone na wiotkich gałązkach nad wodą! Najlżejszy wiaterek buja nim jak kołyską…

– Ćwirk! Nie rozumiem waszych kłótni – zaćwierkał stary wróbel.

– Ten uważa, że najbezpieczniej w dziupli, tamtemu w bruździe łatwo szukać ukrytych w ziemi owadów. Ba, są nawet ptaki budujące gniazda tylko w norkach, w ziemi albo wprost na wodzie… Ja tam nie jestem wybredny w wyborze miejsca na gniazdo. Miałem już ich wiele w swoim życiu. Jedno zbudowałem ze słomy na starej lipie, drugie – pod rynną, trzecie… hm… trzecie po prostu zająłem jaskółkom, a czwarte – szpakom. Owszem, dobrze się czułem w ich budce, tylko mnie stamtąd wyproszono dość niegrzecznie. Obraziłem się więc i teraz mieszkam kątem u bociana. W gałęziach, które poznosił na gniazdo, miejsca mam dosyć, a oboje bocianostwo nie żałują mi tego kącika.

Rozmowa na temat opowiadania.

− Które ptaki rozmawiały o gniazdach?

 − Jakie gniazdo zachwalał dzięcioł, a jakie skowronek?

 − Jakie gniazdo zachwalała jaskółka, a jakie remiz?

− Co powiedział wróbel na temat gniazd?

− Z czego ptaki robią gniazda?

6. Zabawa relaksacyjna ”Ptasie gniazdo”.

Rodzic z dzieckiem buduje gniazdo z koca, poduszki itp. Dziecko i rodzic siadają w gnieździe. Dzieci wyobrażają sobie, że są pisklętami. Przy nagraniu spokojnej melodii rodzic opowiada, co się zdarzyło.

– Nasze przytulne, ciepłe gniazdo jest bardzo wysoko na drzewie i wiatr kołysze nim delikatnie. W gnieździe mieszkają mama bocianowa i małe bocianie pisklęta. Wiatr dmie coraz mocniej. Nagle gniazdo się przewraca, a wy, małe pisklęta, musicie rozłożyć skrzydełka i machać nimi, aby nie spaść na ziemię. Rozłóżcie szeroko ramiona i latajcie mówiąc: kle, kle, kle… dopóki nie naprawię gniazda i z powrotem was do niego nie przyprowadzę.

 (Rodzic naprawia gniazdo i kontynuuje opowieść)

– Teraz znów siedzimy w naszym ciepłym gniazdku i łagodnie się kołyszemy. Ojej, nadchodzi burza! Nagle nasze gniazdo znów się przewraca. Rozłóżcie skrzydełka i latajcie, powtarzając przy tym: kle, kle, kle… Mocno poruszajcie swoimi skrzydełkami, aby stały się silne. Chcę naprawić gniazdo i zanieść do niego wszystkie pisklęta. Teraz znowu możemy wszyscy razem siedzieć w ciepłym domku. Widzę, że moje małe bocianki umieją już latać… Rozwińcie swoje skrzydełka, pofruńcie i przylećcie teraz do gniazda same.

7. Jeśli chcesz możesz wykonać pracę plastyczną ”Bocian”.

Pomoże ci w tym filmik z instrukcją.

8. Bajka ”Między nami bocianami”.

https://vod.tvp.pl/website/miedzy-nami-bocianami,38750938?fbclid=IwAR1Mrb8IGrlv1LMca581o7l_JgHRqKRFeqarpZMV_sfZ5C9VAj2w-Cx1oYU

Wychowawca: Małgorzata Płodzień