Co warto mówić do dziecka?

Magia naszych słów do dzieci

Słowa mają ogromną moc – mogą dodawać sił, energii, wiary czy uskrzydlać nas w różnych działaniach. Ale mogą też załamać, obniżyć poczucie wartości i wpędzić w kompleksy. To, jakich słów używamy w kontakcie z dzieckiem, ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszych relacji, ale też kształtowania się charakteru i osobowości dziecka.

Często powtarzane komunikaty zostaną  niejako „wdrukowane” w sposób jego myślenia. Gdy nas nie będzie już cały przy starszym dziecku, ono i tak będzie je powtarzać w głowie i stosować w nowych sytuacjach.  

Warto zatem pamiętać o kilku zasadach i zwrotach, które budują szczęśliwe dziecko, a w przyszłości  i dorosłego człowieka.

Co warto mówić do dziecka?

 • Kocham Cię
 • Jesteś ważny
 • Wierzę Ci
 • Jestem przy Tobie
 • Dasz radę
 • Bądź sobą
 • Potrafisz, spróbuj jeszcze raz
 • Bądź z siebie dumny
 • Jestem z ciebie dumny
 • Każdy ma czasem ciężki dzień
 • Masz fajne pomysły
 • To co zrobiłeś bardzo mi się podoba
 • ………………………………………..

Katalog  przykładowych zwrotów, które budują nie tylko dziecko jest bardzo bogaty. 

https://fdds.pl/oferta/slowa-daja-moc/

W całokształcie rozwoju dziecka bardzo ważne jest promowanie wychowywania poprzez pozytywne wzmocnienia w postaci nagród, pochwał, wsparcia, komunikacji dostosowanej do jego potrzeb i wieku. Należy jednak pamiętać, żeby było to adekwatne do całej sytuacji.

Dziecko, które postąpi i zrobi coś źle musi mieć odpowiedni komunikat. W dalszym jednak postepowaniu użyjmy  takich „magicznych słów, które wydobędą pokłady pożądanych zachowań u naszych dzieci.  

Pedagog 
Halina Krzysztofińska