Uroczyste obchody 83. rocznicy II wojny światowej

przez aw

W dniu 8 września 2022 r. klasy VI i VII uczestniczyły w uroczystych obchodach 83. rocznicy II wojny światowej oraz upamiętnieniu obrońców Rzeszowa – żołnierzy 24. Pułku Ułanów. Uczniowie naszej szkoły najpierw obserwowali przemarsz kompanii honorowej, a następnie przyglądali się odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego. Te uroczystości zwieńczył Apel Pamięci oraz Salwa Honorowa.

Po części oficjalnej uroczystości wzięliśmy udział w pikniku edukacyjnym przygotowanym specjalnie z tej okazji dla uczniów przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Niektórzy oglądali dawne mundury, broń, mapy, pojazdy wojenne, inni grali w gry edukacyjne. Szczególne zainteresowanie wzbudził ułan na koniu i rzeczywiście trudno było od niego oderwać wzrok.

Te wydarzenia stanowią dla nas wszystkich niezapomnianą lekcję historii, która uczy nas, że cena wolności, niezależności i nieodległości wymaga największych poświęceń. Hołdem składnym Ojczyźnie jest nie tylko przelana za Nią krew, ale również gotowość do pracy dla Jej dobra i odpowiedzialność za naszą historię, tradycje i kulturę.

Agnieszka Kopacka