Wycieczka do Wieliczki i Pilzna

przez aw

27 maja uczniowie klasy I-III wzięli udział w wycieczce do Wieliczki, gdzie zwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka” oraz Tężnię Solankową. Zwiedzana trasa turystyczna miała długość ok. 2,5 km korytarzy, 820 schodów i składała się z ponad 20 komór. Uczniowie wędrowali krętymi korytarzami odwiedzając kolejne komory i oglądając solne pomniki i rzeźby. Mieliśmy m.in. okazję odwiedzić komorę Kazimierza Wielkiego, który jest patronem naszej szkoły. Najciekawszą z komór była Kaplica św. Kingi – gdzie zachwycaliśmy się wspaniałymi żyrandolami, ołtarzami, solnymi rzeźbami i posadzkami.  To właśnie tutaj fotograf zrobił  nam piękne pamiątkowe zdjęcie. Podczas wędrówki podziemną trasą poznaliśmy „Legendę księżnej Kingi”, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię, usłyszeliśmy kompozycję F. Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad jednym z jezior solnych. Dużą niespodzianką, było spotkanie na trasie – ducha kopalni – Skarbnika, udało się nam nawet zrobić z nim zdjęcie. Na koniec zwiedzania uczniowie mogli zakupić pamiątki. Po wyjściu z kopalni przeszliśmy do parku położonego nieopodal Szybu Daniłowicza, gdzie położona jest tężnia solankowa wyłożona tarniną, z której powierzchni odparowuje woda z solanki. Powstający w wyniku tego procesu w powietrzu solny aerozol stanowi naturalną kurację dla dróg oddechowych. Po tak wielu wrażeniach udaliśmy się na obiad, aby nabrać siły  i ruszyć dalej do Muzeum Lalek w Pilźnie. Nasi podopieczni z wielkim zaciekawieniem poznali historię powstania lalek, zobaczyli wystawę lalek antycznych w dostosowanej do czasu powstania scenerii oraz największą w Polsce kolekcję lalek japońskich. Mogliśmy również obejrzeć spektakl światła i dźwięku prezentujący piękne polskie legendy. Na koniec otrzymaliśmy pamiątkową marionetkę, którą możemy wykorzystywać do przedstawiania własnych spektakli. Cała wycieczka choć intensywna, była piękną wędrówką śladami legend, historii, okazją do poznania wyjątkowych i pięknych miejsc w naszym kraju. Na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.

Paulina Piechota