Dzień Ziemi w naszej szkole

przez aw

„Ziemia jest dana wszystkim nam.
Nie jesteś tu człowieku sam.
To samo słońce grzeje nas,
więc zrozum to, bo nadszedł czas”

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto. Coroczne wydarzenie obchodzone są celem promowania idei ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Święto to było wspaniałą okazją, by nagłośnić problemy naszej Planety. W związku z tym odbył się konkurs plastyczny „ Zainwestuj w naszą planetę” promujący uczniowskie pomysły na działania ograniczające zużycie paliw kopalnych, wody, prądu, wytwarzanie odpadów.

Podczas uroczystej akademii uczniowie kl 5 w wierszach i piosenkach przypomnieli jak ważna dla człowieka jest przyszłość naszej Matki Ziemi. Zwrócili uwagę na potrzebę podjęcia pilnych działań służących ochronie przyrody, za którą jako ludzkość ponosimy odpowiedzialność.

Sprawami ekologii warto zainteresować wszystkich mieszkańców Ziemi, a w szczególny sposób warto pracować z najmłodszymi. Dzieciom, w możliwie przystępny sposób, należy przybliżyć najważniejsze alarmujące zjawiska związane z klimatem. Dlatego też do tegorocznego Dnia Ziemi uczniowie klas I-III przygotowywali się już dużo wcześniej – przystąpili do ogólnopolskiego programu „Piątka dla natury” oraz poznawali życie zwierząt i roślin. Podsumowaniem tych działań był zorganizowany Konkurs Wiedzy Ekologicznej przeprowadzony właśnie 22 kwietnia. Wszyscy uczniowie w czterech wybranych losowo grupach rywalizowali w eko – konkurencjach. Odgadywali zagadki, rebusy, segregowali śmieci. Ponadto zaplanowali działania, dzięki którym można ulżyć naszej  planecie. Do najciekawszych pomysłów zaliczyć można stworzenie łąk kwietnych we własnych posesjach i zakładanie hoteli dla owadów. W tym konkursie każdy został zwycięzcą, ponieważ dzieci zrozumiały, że to od nich  również zależy jakość życia na Ziemi.

 Jolanta Węgierek
Krystyna Kielar