Rzeszowski Tydzień bez Plastiku

przez aw

W dniach 25 – 31 marca przyłączyliśmy się do obchodów Rzeszowskiego Tygodnia bez Plastiku. Każdego dnia poznawaliśmy „Tipy na plastiki”.

Pierwszego dnia na planszy Bingo, zaznaczaliśmy swoje ekologiczne działania z życia codziennego. W drugim dniu rozmawialiśmy o tipach na plastiki w szkole: jak pakować kanapki, w czym nosić napoje i jak sobie poradzić z pakowaniem innych posiłków. Następny dzień spędziliśmy pod hasłem „Tipy na plastiki w domu”. Zastanawialiśmy się jaki dom możemy nazwać ekologicznym i jakie działania w domu mogą podjąć nawet najmłodsi uczniowie. Przedostatni dzień poświęciliśmy na rozmowy o tym jak dbać o ekologię podczas zakupów: jak tworzyć listy, żeby kupić same potrzebne produkty, jak pakować zakupy oraz jak nie marnować żywności. Ostatni dzień upłynął nam pod hasłem „Uroda”. Poznaliśmy proste i ekologiczne działania, które warto wprowadzić w swoim życiu: wymiana szczoteczki do zębów na bambusową, wykorzystywanie wielorazowych wacików czy maszynek, używanie mydła w kostce, zamiast w płynie czy wymiana szamponów w płynie na szampony w kostce.

W klasach były też prowadzone lekcje o tematyce ekologicznej:

  • „Zabierz głowę na zakupy”,
  • „Jak ograniczyć plastik w naszym życiu?”,
  • „Symbole ekologiczne”,
  • „Jak przeżyć tydzień bez plastiku?”.

Całkowita rezygnacja z plastiku jest bardzo trudna, ale już nawet drobne ustępstwa ze strony każdego z nas, to w połączeniu duża zmiana. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do walki z plastikiem i wprowadzania kolejnych zmian w swoim życiu.

Aldona Wójcik