Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

przez aw

Dziś, 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Jest to święto obchodzone corocznie i ustanowione inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 7 listopada 2014 r. dla upamiętnienia 25. rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka.

Obchody tego dnia, mają być impulsem do podejmowania aktywności w zakresie upowszechniania praw dziecka, zarówno wśród najmłodszych obywateli jak i dorosłych. Szczególną uwagę poświęca się informowaniu dzieci i młodzieży, o tym jakie prawa im przysługują oraz do kogo mogą się zwrócić jeśli są łamane. Podkreśla się także ogromną rolę dorosłych, którzy powinni stać na straży tych praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.

W tym dniu w Rzeszowie organizowany jest „Rzeszowski Niebieski Marsz”

https://www.ko.rzeszow.pl/_na_glownej/ii-edycja-rzeszowskiego-niebieskiego-marszu/

A czy Wy drogie dzieci i młodzieży, znacie swoje prawa? Jeśli nie to zerknijcie na poniższe zdjęcie 😊

Pamiętajcie o swoich prawach i o tym, że to właśnie Wy jesteście przyszłością kraju jak i całego świata.

A co jeśli wasze prawa są łamane, czujecie się zagrożeni i chcecie zadzwonić po pomoc? Czy znacie numery telefonu pod którymi możecie tą pomoc uzyskać? Jeśli nie, to zerknijcie na numery zamieszczone poniżej i zapiszcie je lub zapamiętajcie.

  • 112 Numer alarmowy.
  • 800 12 12 12 Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
  • 116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
  • 800 080 222 Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli.
  • 801 120 002 Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”.
  • 997 Policja
  • 998 Straż Pożarna
  • 999 Pogotowie Ratunkowe

A czy wiecie jakie odznaczenie można otrzymać za zasługi w dziedzinie ochrony praw dziecka ?

To ORDER UŚMIECHU 😊

Zobaczcie jaki wesoły i uśmiechnięty. Proponuję, aby teraz każdy z was, wykonał własny i niepowtarzalny order uśmiechu z rzeczy, które macie w domu. Możecie użyć kolorowych kartek, wstążek, flamastrów, kredek, bibuły, plasteliny…czego tylko chcecie. Niech poniesie Was wyobraźnia a efekty będą zachwycające. Skończone prace, możecie sfotografować, a zdjęcia możecie przesłać z pomocą Rodziców na adres mailowy karolinawojcik13@gmail.com z dopiskiem imienia i nazwiska dziecka. Wszystkie nadesłane prace zamieścimy na stronie internetowej szkoły.

Z okazji świętowania Dnia Praw Dziecka zachęcam Was też do odwiedzenia strony internetowej

https://www.lulek.tv/

https://www.miniminiplus.pl/rybka-minimini

znajdziecie tam wiele ciekawostek i gier edukacyjnych 😊

Jeśli macie też chwilę wolnego czasu, zachęcam Was do obejrzenia bajki o najodważniejszym, najroztropniejszym i najmłodszym w historii Królu – Królu Maciusiu. Bajka ta pokazuje świat, widziany oczami dziecka. Czy wyobrażacie sobie co by się stało, gdyby role się odwróciły a światem nie rządzili dorośli, a… dzieci?? Polecam Wam obejrzeć całą bajkę na serwisie youtube:

Nie zapomnijcie też o tym, że czas spędzony przed komputerem nie powinien być zbyt długi, dlatego możecie podzielić sobie proponowane zajęcia na kilka najbliższych dni, tak by znaleźć też czas na zabawę własną.

Jeśli nie macie pomysłu na zabawę na dziś, to może zainteresuje Was zbudowanie wspaniałej i „tylko waszej” BAZY z klocków, poduszek, koca, i tego co macie w domu? Byłoby to tylko wasze miejsce, w którym czujecie się jak w magicznej kapsule, zaczarowanym lesie, a może nawet w kosmosie! 😊

DO DZIEŁA!

Karolina Wójcik – Paszyńska