W świątecznym nastroju

przez aw

Jasełka to przedstawienie o Bożym Narodzeniu. Początki tych przedstawień sięgają XIII wieku, prawdopodobnie jako pierwszy wystawił je św. Franciszek z Asyżu. Głównymi postaciami przedstawień bożonarodzeniowych jest Święta Rodzina, aniołowie, pasterze, trzej królowie, Herod w towarzystwie diabłów. Współcześnie w scenariuszu jasełek pojawiają się często postaci nawiązujące do teraźniejszości.

Tego roku przygotowanie przedstawienia jasełkowego przypadło uczniom klas I-III. Ponieważ w każdej z tych klas większość stanowią dziewczynki, panie wychowawczynie musiały bardzo się natrudzić, by przygotować scenariusz, w którym znajdzie się rola dla każdego dziecka. W tegorocznych jasełkach dominowały anioły. W ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną w naszej szkole zrobiło się jak w niebie. Na scenie pojawiło się aż 18 aniołów,  2 diabły, Maria, Józef, trzej królowie i garstka pasterzy. Wszyscy artyści pięknie recytowali swoje kwestie, śpiewali kolędy i pastorałki. Całości dopełniły „anielskie tańce” – na początku szybkie i skoczne, następnie spokojne i nostalgiczne. Doskonale na scenie zadebiutowali najmłodsi aktorzy. Aniołki z pierwszej klasy profesjonalnie strofowały dużo starszych diabłów, Król zaś z wielką powagą wygłaszał swoje powitanie. Wszyscy artyści doskonale wypełnili swoje zadania, włożyli wiele wysiłku i serca, by zagrać swoje role jak najlepiej.

Po przedstawieniu uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły uczestniczyli we wspólnym kolędowaniu. Składano sobie świąteczne życzenia dzieląc się opłatkiem. Wspólne spotkanie stało się miłym początkiem świętowania czasu Bożego Narodzenia.

Krystyna Kielar