Wycieczka do Fabryki Bombek Choinkowych

przez aw

W dniu 16.12.2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego udały się na wycieczkę do Fabryki Bombek  w Rzeszowie. Naszym celem było zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Dowiedzieliśmy się, że tym miejscu wszystkie ozdoby wykonywane są ręcznie. Najpierw nad palnikiem ogniowym rozgrzewa się rurkę szklaną, która zmienia się w bombkę odpowiedniego kształtu, np. łabędzia, bałwanka, kulę itp.
Następnie „srebrzy” się szkolną kulkę – do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbowania, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione, pozostawia się dłuższą końcówkę.
W dalszym etapie produkcji bombki trafiają do pomieszczenia, w którym panie zajmują się zdobieniem kul. I tutaj  powstają prawdziwe arcydzieła – kolorowe rybki, kotki , bałwanki itp. Dzieci przyglądały się i słuchały z dużym zainteresowaniem.
Wróciły do przedszkola zadowolone, pełne wspaniałych wrażeń, z pamiątkową bombką ze swoim imieniem.

M. Płodzień