Tydzień Promocji Zdrowia „Trzymaj Formę”

przez adminMK

W dniach od 21 do 25 października 2019 r. trwał w naszej szkole Tydzień Promocji Zdrowia „Trzymaj Formę”. Celem tego przedsięwzięcia była promocja zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie, a także integracja środowiska szkolnego i dobra zabawa. Hasłami przewodnimi na poszczególne dni były: „Aktywni i zdrowi”; „Zdrowo jemy – zdrowo żyjemy”; „Zdrowie na talerzu”; „Dbamy o zdrowie psychiczne”. Mając na uwadze, iż podstawową zasadą utrzymania zdrowia jest codzienna aktywność sportowa, część zajęć lekcyjnych i wszystkie zajęcia z wychowania fizycznego  odbyły się na świeżym powietrzu. Poznawanie najbliższej okolicy podczas spacerów, rozgrywki na boisku szkolnym, lekcje biologii oraz  gry i zabawy ruchowe  w terenie pozwoliły wszystkim wykorzystać piękne jesienne słońce i zażyć dodatkowej porcji ruchu w trakcie zajęć szkolnych. W ciągu kolejnych dwóch dni uczniowie zdobywali wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania. Podczas lekcji wychowawczych i przedmiotowych analizowali Piramidę Pokarmową oraz Talerz Zdrowia, obejrzeli film edukacyjny „Zachowaj równowagę”. Uczniowie klasy VII w ramach swojego projektu edukacyjnego, przedstawili kolegom z innych klas przygotowane przez siebie prezentacje pt:” Jem zdrowo” i „ Diety w naszym życiu”. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych (i nie tylko…) cieszyły się zajęcia poświęcone  obliczaniu BMI oraz analizowaniu siatki centylowej BMI. Podczas prezentacji Zuzanny Kyc  dotyczącej różnorodności diet, starsi uczniowie wykazali się krytycznym spojrzeniem i wiedzą praktyczną związaną z wprowadzaniem i stosowaniem rzadkich i kontrowersyjnych diet tj. dieta monoskładnikowa, weganizm, laktowegetarianizm, laktoowowegetarianizm.

            W czasie trwania Tygodnia Promocji Zdrowia nie mogło zabraknąć zajęć praktycznych. Uczniowie pod opieką swoich nauczycieli, a w niektórych klasach także rodziców, przygotowywali zdrowe posiłki. Szczególnie wśród najmłodszych dużo było radości ze wspólnego „komponowania” i degustacji kolorowych, pełnych witamin kanapek, owocowo-warzywnych soków i koktajli.

            Podsumowaniem tygodniowych działań był piątkowy dzień poświęcony  trosce o zdrowie psychiczne. W klasach miały miejsce pogadanki nt. agresji słownej, fizycznej i cyberprzemocy. Przygotowana została również szkolna gazetka „HEJT – STOP MOWIE NIENAWIŚCI”, uczniowie wykonywali też prace plastyczne związanie ze zdrowiem.

            Tydzień Promocji Zdrowia wpisał się w działania profilaktyczne i wychowawcze szkoły z zakresu programu „Trzymaj Formę” przewidzianego do aktualnej realizacji.

                                                                                                    Jolanta Węgierek