Jasełka szkolne

przez aw

20 grudnia 2018r. o godz. 11.30 w Szkole Podstawowej w Matysówce odbyło się tradycyjne spotkanie przedświąteczne z udziałem uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców.

W niepowtarzalny świąteczny nastrój wprowadziła publiczność dyrektor szkoły Lidia Kupiszewska, życząc wszystkim zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Zebrani mieli okazję obejrzeć dość nietypowy spektakl o tematyce bożonarodzeniowej – innowacyjne jasełka bez tradycyjnego żłóbka, bez Maryi, Józefa i Bożego Dzieciątka, pastuszków, Mędrców, Heroda…

O tych wydarzeniach sprzed ponad dwóch tysięcy lat z nostalgią i humorem żargonem młodzieżowym wspominały Anioły, które tego dnia zstąpiły na Ziemię, by stoczyć zagorzały bój z mieszkańcami piekieł o dusze współczesnych, wydawałoby się, z pozoru wolnych i niezależnych ludzi.

Nowatorska i współczesna wersja jasełek , w której mieszają się trzy światy, miała na celu zmusić widzów do refleksji: czy, pogrążeni w zabawie, pracy, w codziennym życiu, uzależnieni od gorączki przedświątecznych, promocyjnych zakupów, nie zagubiliśmy gdzieś istoty Świąt Narodzenia Pańskiego?

Szatan zrobi wszystko, byś przeoczył Boże Narodzenie, by święta kojarzyły się tylko z tym, co zewnętrzne: z porządkami, z zakupami, choinką, prezentami. By Święta Bożego Narodzenia pozbawić… Bożego Narodzenia – to najważniejsze przesłania płynące ze sceny.

Oglądający mogli w postaciach przedstawionej współczesnej rodziny przyjrzeć się sobie jak w zwierciadle, a potem wraz z nimi dotrzeć do Bożego Dzieciątka, za sprawą którego wszystko musiało mieć dobre zakończenie.

Młodzi aktorzy – uczniowie z kl. VI-VIII – świetnie sprawdzili się w swoich rolach, gwarantując nie tylko „moralne przesłanie”, ale i dobrą zabawę.

Jasełka „inne” niż wszystkie przygotowały Panie: Wanda Drabicka, Aldona Wójcik i Monika Sitek.

Dziękujemy uczniom-aktorom, którzy stanęli na wysokości zadania i w przygotowania włożyli mnóstwo pracy, serca i energii, a w ostatnich tygodniach swój wolny czas spędzali na próbach.

Dziękujemy Rodzicom naszych aktorów, którzy zadbali o stroje swoich pociech, a szczególnie Pani Monice Pyziak – autorce trzech par przepięknych skrzydeł anielskich.

Wanda Drabicka