Pasowanie na ucznia

przez aw

Uczniowie klasy pierwszej są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. 11 października 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia.

Świąteczny strój galowy uczniów, dekoracja sali – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Wyjątkowym gościem podczas uroczystości był król Kazimierz Wielki w asyście swoich Rycerzy…

Dzieci musiały wykazać się odpowiednim zasobem wiedzy o naszej ojczyźnie, bezpiecznym poruszaniu się po drogach, znajomością zasad zachowania w szkole, by mogły zostać przyjęte do społeczności uczniowskiej. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów naszej szkoły przysięgi uczniowskiej.  W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Lidia Kupiszewska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła pani dyrektor, dotykając piórem – jak czarodziejską różdżką – ramion swoich podopiecznych.

Następnie koleżanki i koledzy z klasy drugiej życzyli pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewnili o pomocy i opiece wręczając upominki przez nich samodzielne wykonane.

Uczniowie otrzymali z okazji ślubowania legitymacje szkolne, dyplomy, zakładki do książek i odblaski dla bezpieczeństwa.  Na koniec zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez ich rodziców.

Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów.

Grażyna Wyżykowska