Trasy „XXXV Rajdu Pieszego Szkół Podstawowych Gminy Tyczyn” wiodły do Matysówki

przez aw

W sobotę, 7 października 2017, uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych gminy Tyczyn wyruszyli pod opieką swoich nauczycieli na XXXV Rajd Pieszy szkół Podstawowych Gminy Tyczyn, by wędrując  szlakami i ścieżkami swej “małej Ojczyzny” poznawać jej piękne zakątki. Tym razem znów – po raz 6-ty w historii rajdów – wszystkie drogi prowadziły do Matysówki.

Po długotrwałych opadach w tym dniu zrobiła się  piękna pogoda, więc w radosnych nastrojach każda grupa wędrowała do nas wybranym przez siebie szlakiem. Wszyscy podkreślali, że położenie Matysówki jest piękne i choć czasem ścieżki były prawie górzyste, to roztaczające się przy pięknej pogodzie widoki były wspaniałe. Kiedy wędrowcy dotarli do celu mogli odpocząć  i nadwątlone marszem siły  zregenerować pysznym bigosem. Na spotkanie z wędrowcami przybyli goście – gospodarz gminy burmistrz Janusz Skotnicki, dyrektor szkoły w Borku Starym Lucjan Osiadły i przyprowadziła grupę dzieci z Hermanowej pani dyrektor Elżbieta Rożek.

Przybyłych gości i wędrowców powitała serdecznie dyrektor szkoły Lidia Kupiszewska.  Krótko przypomniała 23-letnią historię trwania rajdów, zwracała uwagę,  że udział w  nich pozwala poznać piękno “ małej Ojczyzny”, budzi poczucie przynależności do swojego środowiska, kształtuje właściwą postawę wobec otaczającego świata i ludzi i pozostaje na długo  w pamięci, że  są one wspaniałą formą popularyzowania aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu.  Wszystkich  przybyszów poproszono o wpisanie się do pamiątkowej kroniki „rajdowej”.

Na początku uczciliśmy pamięć Pana Stefana  Płonki, z  którym zwykle wędrowali  uczniowie z Matysówki i który był inicjatorem tych rajdów – delegacja uczniów ze wszystkich szkół udała się na cmentarz parafialny , by zapalić znicz na jego grobie. I wreszcie nadszedł czas na to, na co czekali wszyscy – zapowiadane konkursy z nagrodami w postaci dyplomów, artykułów plastycznych i sportowych oraz słodyczy. Najpierw na piosenkę rajdową – najbardziej spodobała się jurorom piosenka dzieci z Kielnarowej. W konkursie plastycznym  uczniowie tworzyli „Pocztówkę z Matysówki”  – pastelowy pejzaż z wykorzystaniem    zdjęcia z naszej miejscowości. Wszystkie pocztówki były piękne, ale  I miejsca zajęła ta stworzona przez dzieci ze SP w Borku Starym.

 Jak zawsze dużą popularnością cieszyły się konkursy sprawnościowo-zręcznościowe. Były to konkurencje jesienne: bieg slalomem z dyniami, slalom z ziemniakiem prowadzonym kijem do hokeja, rzuty ziemniakiem do celu, skoki w workach, biegi w pasach, ale najwięcej emocji było jak zawsze przy przeciąganiu liny. Do tych zawodów przyłączyli się opiekunowie grup, strażacy z OSP w Matysówce , a nawet Pan Burmistrz. Wszystkie konkurencje sportowe wymagały od drużyn świetnej współpracy i dostarczały wiele radości. Po wielu rozegranych zawodach wszyscy zajęli I miejsce. Nagrody były dla wszystkich jednakowe, bo wszyscy wkładali w rywalizację  tak samo dużo serca.

Przez cały czas naszego spotkania płonęło ognisko przygotowane przez strażaków z naszej OSP, na którym tradycyjnie pieczono kiełbasę.

Około 16,  po obietnicach, że znów spotkamy się na następnym rajdzie, wędrowcy wrócili do domów.

Na pamiątkę naszego spotkania każdy z uczestników otrzymał  znaczek  rajdowy.

Dyrektor Lidia Kupiszewska  podziękowała nauczycielom za ich zaangażowanie i entuzjazm, z jakim zachęcają do uprawiania turystyki pieszej wciąż nowych wędrowców. Podkreśliła, że wielu z nich  chodzi  ze swoimi uczniami  na rajdy od samego ich początku.

Piękna- jakby na zamówienie- jesienna pogoda, miła  atmosfera, uśmiechnięte twarze uczestników i dobiegające z różnych stron “ jest fajnie” były dla nas znakiem, że impreza się udała.

Dziękuję bardzo wszystkim “moim” nauczycielom i pracownikom za trud włożony w jej przygotowanie, paniom z kuchni tyczyńskiego gimnazjum za ugotowanie pysznego bigosu, strażakom z OSP w Matysówce za pomoc w przygotowaniu technicznym oraz Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za pomoc finansową na organizację rajdu i zakup nagród.

W związku ze zbliżającym się  Dniem Edukacji pragnę złożyć wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty najlepsze życzenia zdrowia, radości, zadowolenia i satysfakcji w pracy i życiu osobistym.

Lidia Kupiszewska