Apel upamiętniający 1050. rocznicę chrztu Polski

przez aw

W dniu 15.04. br. odbył się apel upamiętniający 1050. rocznicę chrztu Polski.

Program przygotowany przez p. T. Kowal i ks. J. Pyziaka prezentował w pierwszej kolejności sylwetkę Mieszka I oraz jego osiągnięcia, w tym to najważniejsze, dające początek państwu polskiemu oraz włączające go w krąg kultury zachodnioeuropejskiej – przyjęcie chrztu w 966 roku.

W dalszej kolejności pokrótce zostały przypomniane dokonania następcy księcia Mieszka, Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Sukcesem zakończone działania zmierzające

do umocnienia państwowości polskiej, w tym ogromnej wagi zjazd w Gnieźnie z roku 1000, pozwoliły określić następcę Mieszka I jako jego najlepszego spadkobiercę oraz kontynuatora rozpoczętego dzieła.

Zgromadzenie mieli okazję usłyszeć, że  to, w jakim kraju obecnie żyjemy, jakie wartości wyznajemy oraz jaka kultura nas uformowała zawdzięczamy decyzji Mieszka I sprzed 1050 lat oraz wysiłkom jego następców.