Z legendą przez Polskę

przez aw

W miesiącu styczniu, w ramach prowadzonej w naszej szkole w tym roku szkolnym innowacji pedagogicznej „Wychowanie przez czytanie”,  został opracowany i zrealizowany  projekt: Z legendą przez  Polskę. Legendy znane i lubiane.

Głównym celem wszystkich działań podjętych w ramach realizacji tego projektu było budzenie zainteresowania historią i kulturą  Polski oraz kształtowanie poczucia więzi narodowej na bazie legend polskich.

Ogłoszone zostały konkursy  na:

–   napisanie legendy o swojej miejscowości lub okolicy (konkurs adresowany do uczniów klas IV – VI ),

–  wykonanie pracy plastycznej związanej z  wybraną i przeczytaną wcześniej legendą  (adresowany do uczniów klas I –  III  oraz  uczniów klas IV – VI ).

Przeprowadzony został również konkurs wiedzy pod hasłem:  Czy znasz polskie legendy?
Rywalizujące z sobą drużyny z poszczególnych klas odgadywały tytuły legend na podstawie przeczytanego fragmentu , odpowiadały na pytania ze znajomości legend, dobierały ilustracje do podanego tekstu oraz rozwiązywały krzyżówki tematyczne.


Po zakończeniu wszystkich działań odbyło się podsumowanie projektu w dwóch grupach wiekowych: klasy I –III i klasy IV – VI, a  zwycięzcy otrzymali nagrody. 

Jadwiga Olech