Jasełka 2014

przez aw

17 grudnia 2014 roku w Domu Ludowym w Matysówce odbyło się  tradycyjne już spotkanie wigilijne z udziałem uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i mieszkańców wsi.
Spotkanie rozpoczęła dyr. szkoły mgr Lidia Kupiszewska, która przywitała wszystkich zebranych i złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji  zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
A potem wprost do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat przeniosły publiczność tradycyjne jasełka w wykonaniu uczniów kl. IV i VI.

Przedstawienie składało się z czterech aktów, a chronologiczny ciąg jasełkowych wydarzeń rozpoczęła wędrówka Maryi i Józefa do Betlejem, gdzie jednak nie znajdują żadnego miejsca. Scena obrazująca obojętność miejscowych gospodarzy  na los utrudzonych przybyszy aż „zgrzyta” niesprawiedliwością.

W kolejnym scenicznym obrazie gwiazda betlejemska rozbłyskująca nad stajenką Nowonarodzonego budzi pasterzy, którzy podążają przywitać Bożą Dziecinę i próbują zabrać ze sobą (z licznymi perypetiami) przypadkowo napotkanego Żyda z towarzyszącym mu turoniem.

Zabawnie, ale też i z dreszczykiem emocji  młodzi aktorzy przedstawiają sceny z pałacu potężnego króla Heroda. Tu, oprócz Herodowej, zastaniemy walczących ze sobą Diabła i Śmierć.

W ostatnim akcie wszyscy śpieszą  złożyć pokłon Dzieciątku i niosą w darze swoje dobre intencje i czyste serca.

Całość przedstawienia pokazującego scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka przeplatana była śpiewanymi kolędami, utworami wykonywanymi przez uczniów na różnych instrumentach oraz poezją tworzącymi ten niepowtarzalny klimat radości i refleksji.

Spektakl, w którym prostota stajenki i prostota dziecięcej gry współgrają ze sobą, został ciepło przyjęty przez zebranych i nagrodzony gromkimi brawami.

Po jasełkach, już w mniejszym gronie, nadszedł czas na łamanie się białym opłatkiem i składanie życzeń. W ten niezwykły czas przypomnieliśmy sobie ciepłe słowa i gesty, o których – w nawale codziennych, szkolnych spraw – tak często zapominamy i życzyliśmy sobie więcej Wiary, Nadziei i Miłości.

Wanda Drabicka

Aldona Wójcik