„Jesienią zdrowo i kolorowo”

przez aw

Pod tym hasłem od 16 do 22 października 2014 r. trwał w naszej szkole Tydzień Promocji Zdrowia. Poświęcony był tematom: Zdrowie to bezpieczeństwo, Odżywiam się zdrowo, Ruch to zdrowie, Witaminy to zdrowie, Dzień warzyw i owoców. Na lekcjach i w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia o zdrowiu i bezpieczeństwie. Wśród uczniów przeprowadzono ankietę „Zdrowe odżywianie”.

Omówione zostały zasady zdrowego odżywiania oraz piramida zdrowia. Rozmawiano o wpływie aktywności ruchowej i czynnego wypoczynku na zdrowie, o bezpieczeństwie w poruszaniu się na drogach i konieczności noszenia elementów odblaskowych. Teoretycznie i praktycznie uczniowie utrwalali  zasady udzielania pierwszej pomocy i 16 października wzięli udział w biciu rekordu w jednoczesnym przeprowadzeniu resuscytacji. W klasach opracowane zostały zestawy ćwiczeń śródlekcyjnych, przygotowane gazetki nt. „5 Zasad Zdrowego Odżywiania”. Każda z klas zgodnie z wylosowanym kolorem – czerwonym, zielonym lub żółtym, przygotowała plakat promujący zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie. Na zajęciach kulinarnych w „Kuchcikowie” uczniowie przygotowywali smaczne, kolorowe i zdrowe kanapki, sałatki owocowe i jarzynowe, „jeżyki” owocowo-warzywne oraz soki. Tych pyszności wszyscy mogli posmakować. Uczniowie klas I – III i IV – VI bawili się wesoło na zorganizowanych dla nich jesiennych turniejach sportowych i zabawach. 22 października, podczas szkolnego apelu, podsumowaliśmy nasze działania. Uczniowie zapoznani zostali z wynikami ankiety, w której uczestniczyli. Wszystkie klasy zaprezentowały swoje prace – plakaty promujące zdrowie. Najmłodsi wystąpili w programie artystycznym „Żyję zdrowo, kolorowo”. Były wiersze, piosenki, tańce oraz inscenizacja pt.” Baba Jaga też o zdrowie dbać musi” w wykonaniu klasy III. Na szkolnym korytarzu  pojawiło się przygotowane w świetlicy Drzewo Zdrowia przypominające wszystkim o tym, na przykład, że:

„Kto chce prosty być jak trzcina, gimnastyką dzień zaczyna!”,

„Mądre dzieci nie jedzą „śmieci!”

„Jedz owoce i jarzyny – w nich mieszkają witaminy!”

„Surowe warzywo lub owoc wielki – 100 razy zdrowszy niż cukierki!”.

Małgorzata Bąk